۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ بهمن
معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
دكتر رنجبر خبر داد: جذب 100 نخبه ايراني دانشگاه‌هاي خارج كشور در دانشگاه آزاد اسلامي
قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در امور آموزش عالي گفت: 100 نفر از نخبگان ايراني كه در دانشگاه‌هاي برتر خارج كشور هستند، در دانشگاه آزاد اسلامي جذب مي‌شوند.

بيژن رنجبر در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه و سياست گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، با اشاره به دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي در حوزه علم و فناوري اظهار كرد: آنچه كه در سند چشم‌انداز 20 ساله مبني بر دستيابي به رتبه يك منطقه در حوزه علمي  پيش‌بيني شده بود، محقق شد.

وي با بيان اينكه در توليد علم و چاپ و نشر مقالات در مؤسسات معتبر رتبه 16 جهان در اختيار جمهوري اسلامي است، افزود: در بسياري از علوم تخصصي مانند نانوتكنولوژي در رتبه چهار جهان قرار داريم. براساس گزارش مؤسسه شانگهاي پنج دانشگاه از ايران در حوزه بايوتكنولوژي در بين دانشگاه‌هاي برتر دنيا حضور دارند كه دانشگاه آزاد اسلامي نيز در بين اين دانشگاه‌ها ديده مي‌شود.

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش‌هاي تحصيلات تكميلي با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامي در موفقيت‌هاي علم و فناوري كشور، عنوان كرد: دانشگاه آزاد اسلامي از لحاظ توليد علم و فناوري و چاپ مقالات علمي رتبه يك كشور را دارد. همچنين اين دانشگاه در حوزه نانوتكنولوژي رتبه 20 جهان را در اختيار دارد.

راه‌اندازي سه مركز تأليف و تدوين كتب تخصصي

رنجبر با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي براي كمك به دانشگاه‌هاي دولتي در تربيت دانشجو پس از پيروزي انقلاب اسلامي به‌وجود آمد، درباره فعاليت‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه چاپ و نشر كتاب‌هاي پژوهشگران، گفت: برنامه‌ريزي شده است كه يك مركز تأليف و تدوين كتب تخصصي در حوزه‌ علوم انساني،‌ يك مركز در حوزه پزشكي و يك مركز نيز در حوزه علوم مهندسي راه‌اندازي شود.

وي ادامه داد: اساتيد سرآمد و برجسته دانشگاه آزاد اسلامي را انتخاب خواهيم كرد و به آنها سفارش تأليف كتاب خواهيم داد تا اين كتاب‌ها به عنوان منبع تدريس در دسترس دانشجويان قرار گيرند. 

قائم مقام رئيس دانشگاه در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش‌هاي تحصيلات تكميلي اظهار كرد: دانشگاه آزاد اسلامي حدود 38 درصد ظرفيت آموزش عالي كشور را در اختيار دارد. دانشگاه آزاد اسلامي در تمام گرايش‌ها و رشته‌محل‌هاي تخصصي و عمومي در تمام مقاطع  فعال است و حدود 360 واحد دانشگاهي در تمام مناطق كشور دارد.

رنجبر افزود: دانشگاه آزاد اسلامي داراي 40 واحد دانشگاهي ويژه است كه از نظر استانداردهاي آموزشي و تخصصي در سطح كيفي خوبي قرار دارند و به واحدهاي ديگر نيز كمك مي‌كنند.

 جذب سالانه يك هزار عضو هيئت علمي در دانشگاه آزاد اسلامي

وي عنوان كرد: حدود 90 هزار عضو هيئت علمي در كشور وجود دارد كه اين رقم در ابتداي انقلاب اسلامي حدود 7 هزار نفر بود. در دانشگاه اسلامي نيز درحال حاضر 25 هزار عضو هيئت علمي و 40 هزار استاد حق‌التدريس مشغول فعاليت هستند كه بايد به تدريج با جذب اساتيد جوان از تعداد استادان حق‌التدريس كاسته شود. 

قائم مقام رئيس دانشگاه در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش‌هاي تحصيلات تكميلي ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي هر سال يك هزار عضو هيئت علمي جوان جذب خواهد كرد. با تكميل شدن اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي از تعداد استادان حق‌التدريس كاسته خواهد شد.

تشكيل مدرسه عالي مهارتي رباتيك در قزوين

رنجبر درباره موفقيت‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين در حوزه رباتيك گفت: اين واحد دانشگاهي حدود 15 سال در حوزه رباتيك رتبه‌هاي برتر جهاني را كسب كرده است. واحدهاي ديگر نيز در حوزه رباتيك فعال شده‌اند و كنسرسيومي در حال تشكيل است. درپي اين هستيم كه مدرسه عالي مهارتي رباتيك را راه‌اندازي كنيم تا تجربه‌اي كه وجود دارد در اين مدارس آموزش داده شود.

وي با بيان اينكه قصد داريم مدارس عالي مهارتي را بين‌المللي كنيم عنوان كرد: قطعاً تجاربي كه كسب شده است بايد كاربردي شود در اين راستا واحد قزوين به دنبال عقد قرارداد با برخي نهادهاست تا ربات‌هايي براي آنها طراحي و توليد كند.

 

جذب 100 نخبه ايراني دانشگاه‌هاي خارج از كشور در دانشگاه آزاد اسلامي

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش‌هاي تحصيلات تكميلي گفت: قراردادي با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري منعقد شد مبني بر اينكه 100 نفر از نخبگان ايراني كه در دانشگاه‌هاي برتر خارج كشور هستند را به عنوان هيئت علمي در دانشگاه آزاد اسلامي جذب كنيم. 

 

با توجه به اينكه معاونت روابط بين‌الملل به‌تازگي در دانشگاه آزاد اسلامي تشكيل شده است و در زمينه جذب دانشجويان غيرايراني با برنامه پيش مي‌رود، اظهار كرد: تعدادي واحد ويژه در برنامه اين معاونت قرار گرفته‌اند كه بتوانند به‌صورت فعال دانشجويان غيرايراني را پذيرش كنند.

تاریخ:
1397/11/27
تعداد بازدید:
129
منبع:
ana
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
بازدیدکنندگان سایت
اوقات شرعی
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal